Alimlərdən balıqlarla bağlı yeni araşdırma
Edinburq Universitetinin tədqiqatçıları İtaliyadan olan həmkarları ilə birlikdə Aralıq dənizində qum köpək balıqlarını tədqiq edərkən mavi qaçışçıların qeyri-adi davranışlarını qeydə alıblar. Bu kiçik yırtıcı balıqlar ovlarını gizlətmək üçün köpək balıqlarının arxasında gizlənirlər.
Redaktor.az xəbər verir ki, tədqiqat “Ecology” jurnalında dərc olunub.
Əvvəllər məlum idi ki, balıqlar özlərini parazitlərdən təmizləmək və ya yırtıcılardan gizlənmək üçün köpək balıqlarını izləyə bilər, lakin bu, ilk dəfədir ki, ov məqsədləri üçün kamuflyaj strategiyası qeydə alınır.
İtaliyanın Lampione adasından çəkilmiş videoda bu davranışın 34 halı əks olunub. Hər dəfə balıq təxminən 30 saniyə köpəkbalığını izləyib və sonra qəfildən daha kiçik balıqlara, məsələn, qaranquş balığı sürüsünə hücum edib.
Yazıların təhlili göstərib ki, bu şəkildə ov edərkən mavi trevallilər vaxtın 90% -də aşkar edilməmiş qalır. Yırtıcılarının 95%-də yırtıcıları aşkarlayaraq müdafiə quruluşuna çəkildiyi qrup ovundan fərqli olaraq, gizli yanaşma uğur şansını xeyli artırıb.
Tədqiqatçılar ov effektivliyini artırmaqla yanaşı, bu davranışın mavi rəngi öz yırtıcılarından qoruya biləcəyini və köpəkbalığının yaratdığı su axınında hərəkət edərək enerjiyə qənaət etməyə kömək edə biləcəyini təklif edirlər.
Alimlər qeyd ediblər ki, iri köpəkbalığı populyasiyalarının azalması bu cür qeyri-adi ov strategiyalarını təhdid edə və bütövlükdə ekosistemə təsir göstərə bilər.