ABŞ miqrantlara qarşı bu qədər xərcləyib
ABŞ martın 12-nə kimi qeyri-qanuni mühacirlərə və narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizəyə təxminən 300 milyon dollar xərcləyib.
Redaktor.az xəbər verir ki, bu barədə CNN məlumatlı mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Kanal bildirib ki, Pentaqon ilk ayda təxminən 250 milyon dollar xərcləyib. Martın ikinci yarısına qədər bu rəqəm Daxili Təhlükəsizlik Departamentinin və bəzi digər idarələrin xərclərini nəzərə almasaq, 328 milyon dollara yüksəlib.
“Tramp administrasiyasının immiqrasiya və narkotik axınının qarşısını almaq üçün cənub sərhədində həyata keçirdiyi kütləvi hərbi əməliyyat artıq vergi ödəyicilərinə 300 milyon dollardan çox başa gəlib”.
Adı açıqlanmayan mənbələrə görə, CNN Trampın proqramının ilk ilinin 2 milyard dollardan çox xərclənəcəyini təxmin edir.
Martın 18-də Amerika lideri qeyri-qanuni mühacirləri CBP Home proqramından istifadə edərək könüllü olaraq ölkəni tərk etməyə çağırıb . Onun sözlərinə görə, ABŞ-ın keçmiş prezidenti Co Baydenin administrasiyası CBP One proqramından “bir milyondan çox əcnəbini qeyri-qanuni yolla ABŞ-yə gətirmək üçün” istifadə edib.
Bu il yanvarın 23-də Tramp cənub sərhədindən ölkəyə qeyri-qanuni girişi dayandıran və belə miqrantların çıxarılması üçün tədbirlər görülməsini nəzərdə tutan sərəncam imzalayıb.